Skip to content

Każde zobowiązanie finansowe należy spłacić, najlepiej w terminie. Możliwość szybkiego uzyskania gotówki, jaka wiąże się z zaciągnięciem pożyczki online obliguje nas do równie szybkiego spłacenia tego zobowiązania. Należy więc rozsądnie podejść do zaciąganego zobowiązania finansowego. Jest poważnym nadużyciem, jeżeli nie będziemy w stanie wszystkiego spłacić w terminie. Niestety, ale nie wszyscy pożyczkobiorcy w dostateczny sposób analizują swoją sytuacje finansową i nie mierzą sił na zamiary. Złe oszacowanie możliwości finansowych prowadzi do tego, że pożyczki online wpędzają ludzi w kłopoty. Po prostu nie mają z czego spłacić zaciągniętego zobowiązania.

Firma pozabankowa upomni się o pieniądze

Firmy pozabankowe nie stosują taryfy ulgowej względem żadnego ze swoich klientów. W umowie pożyczkowej dokładnie zapisane jest, że pożyczki online zaciągane są z określonym terminem spłaty, zwykle po upływie 30 lub 45 dni od zaciągnięcia zobowiązania. Jeżeli klient nie wywiąże się z tego terminu, wtedy będzie musiał liczyć się z tym, że do całkowitej wartości pożyczki online zostaną doliczone koszty dodatkowe, m.in. odsetki za nieterminową spłatę zobowiązania. Osoba, która nie spłaci zobowiązania terminowo, musi więc liczyć się z przykrymi konsekwencjami. W skrajnych przypadkach wszczęte zostanie wobec niej postępowanie windykacyjne, które ma na celu wyegzekwowanie pieniędzy. Każda firma pozabankowa stosuje inne praktyki, jeżeli chodzi o wyciąganie pieniędzy od klientów, którzy nie są skorzy płacić za zobowiązania, które zaciągnęli. Pierwszym krokiem jest wysłanie monitu do nierzetelnego klienta. Może to być w formie listu poleconego, e-maila czy smsa. Pożyczkodawca może także zdecydować się na kontakt telefoniczny z dłużnikiem.

Postępowanie sądowe

Jeżeli procedura windykacyjna wszczęta przez firmę pożyczkową nie przyniosła rezultatów, zwykle podmiot finansowy decyduje się na pójście do sądu. W końcu nie może pozwolić sobie na stratę pieniędzy. Zwykle firmy pozabankowe korzystają z usług e-sądów. Sprawa prowadzona jest w bardzo uproszczony sposób, dzięki czemu pożyczkodawcy mogą szybko załatwić wszystkie kwestie formalne. Z reguły w tego typu sprawach e-sąd wydaje nakaz zapłaty. Dłużnik ma na to 14 dni, aby uregulować dług jaki wyniknąć z pożyczki online. Na pewno to już nie przelewki, jeżeli sprawą zajmuje się sąd. Dlatego też należy wywiązać się z postanowienia i zrobić wszystko, aby spłacić całe zobowiązanie jak najszybciej.

Trudna sytuacja życiowa

Firma pożyczkowa jest w stanie zrozumieć trudną sytuację życiową, w jakiej się znaleźliśmy. Dzięki temu, że zgłosimy się do takiej firmy i poprosimy ją o odroczenie spłaty zobowiązania, będziemy w stanie wyjść z całej sytuacji obronną ręką. Nie ma nic gorszego jak unikanie odpowiedzialności, nieodbieranie telefonów i udawanie, że nie mamy długu. Wtedy firmy pozabankowe już na pewno nie będą chciały z nami polubownie rozmawiać. Lepiej więc załatwić wszystko w rozsądny sposób, a uda nam się wyplątać z trudnej sytuacji w prosty sposób.