Skip to content

Jeśli masz pewność, że twoje problemy natury finansowej są jedynie przelotnymi, ponieważ na przykład szef wciąż zwleka z wypłaceniem należnego wynagrodzenia, możesz spróbować jeszcze jednego rozwiązania, a mianowicie – zaciągnięcia darmowej pożyczki z maksymalnie długim terminem spłaty u innego pożyczkodawcy. W niektórych sytuacjach taki plan zadziała – spłacamy obecne zadłużenie, a jednocześnie mamy na przykład darmowe kolejne sześćdziesiąt dni na zorganizowanie pieniędzy. Do tego czasu wypłata zawsze powinna już wpłynąć na konto bankowe. Zawsze też warto zaryzykować taka opcję niż patrzeć, jak kolejne odsetki i karne opłaty niemal piętrzą się w oczach z dnia na dzień. Trzeba jednak zawsze pamiętać, że promocyjne oferty mogą zostać wycofane względem swoich klientów, jeśli zostanie przekroczony ostateczny termin spłaty. Jeśli tak się stanie, możesz liczyć się z koniecznością sporego dopłacenia do interesu – wedle standardowego cennika firmy wraz z sumami za kary. Jeśli nie czujesz się na siłach lub nie masz pewności co do środków finansowych, lepiej ni wchodź w takie przedsięwzięcia – mogą się dla ciebie zwyczajnie źle skończyć – błędnym kołem ciągłego pożyczania i spłacania poprzednich zobowiązań.

Ile w takim razie kosztuje zaciągnięcie szybkiej pożyczki?

Do zaciągania pożyczek najczęściej decydujemy się pod wpływem reklam emitowanych w telewizji czy w stacjach radiowych, jak również nagminnie zdarzających się w Internecie. Oferowane są zawsze bardzo kolorowe i przyjemne oferty, zwykle bez opłat, bez odsetek, bez formalności. W istocie możliwe jest zaciągnięcie pożyczki na bardzo dobrych warunkach finansowych, jednak zawsze jest to obwarowane wieloma warunkami koniecznymi do spełnienia. Przede wszystkim zaś chodzi o spłacenie posiadanego zobowiązania zgodnie z terminem zapisanym w umowie. W chwili, kiedy zaczniesz się spóźniać ze spłatą, możesz spodziewać się dodatkowych kosztów, takich jak naliczane codziennie karne odsetki, jak upomnienia czy wezwania do zapłaty wysyłane za pomocą SMS-a oraz tradycyjnie – pocztą, a także koszty postępowania windykacyjnego, jeśli firma uzna taką ewentualność za konieczną do odzyskania swoich pieniędzy. Odsetki mogą wynieść 14% zobowiązania w skali roku, liczona zawsze od zaciągniętego zobowiązania. Jeśli więc masz pewność, że nie uda ci się zdążyć ze zgromadzeniem odpowiednich środków na spłatę, lepiej wcześniej skontaktować się z firmą i o takim fakcie powiadomić, szukając razem jakiegoś rozsądnego wyjścia z sytuacji. W niektórych przypadkach firmy, chcąc jeszcze nieco uszczknąć dla siebie, umożliwiają negocjowanie warunków lub przedłużenie spłaty dopiero w momencie, kiedy minie kilka lub nawet kilkanaście dni od ostatecznego terminu płatności. Na takich zasadach działa chociażby popularny LendOn, z którego usług chętnie korzysta naprawdę spore grono Polaków. Jedynym rozwiązaniem, który umożliwi niewplatanie się w tego typu kłopoty, jest dokładne przeczytanie swojej umowy pożyczkowej przed jej podpisaniem czy zaakceptowaniem. Do przesunięcia lub odroczenia terminu spłaty niezbędne jest również poprawne wypełnienie odpowiedniego wniosku, znajdującego się na stronie pożyczkodawcy lub wskazanego przez przedstawiciela handlowego. Zanim go uzupełnisz, najlepiej sprawdź w Internecie, jak powinien wyglądać, to sprawi, że szybciej załatwisz swoją sprawę.

Co więcej kosztuje – odroczenie terminu spłaty czy karne odsetki?

To właśnie na takich sytuacjach najlepiej zarabiają firmy pożyczkowe i jeśli tylko mogą, będą chciały od swoich klientów jak najwięcej. Odraczanie, przedłużanie pożyczki czasem może kosztować zupełnie niemało, jeśli popatrzeć na ogólnie obowiązujące cenniki tego typu usług. Usługa refinansowania zaciągniętej pożyczki może kosztować nawet kilkaset złotych dodatkowo, gdyż obliczana jest na podstawie wysokości zaciągniętej pożyczki oraz długości terminu spłaty, jaki się chce otrzymać dodatkowo. Oczywiście im wyższa kwota i im dłuższy okres dodatkowy potrzebny na spłacenie zadłużenia, tym większe koszty dodatkowe. Niezależnie jednak od kwot całość doliczonych opłat nie może być wyższa niż 14% w skali roku, ponieważ tak ustanawia obecnie prawo i ustawa antylichwiarska, do której postanowień muszą się stosować wszystkie parabanki. Mimo wszystko są to nadal spore koszty oraz konieczność wypełniania dodatkowych druków i formularzy. Jeśli spóźniasz się z płatnościami, musisz się liczyć również z otrzymywaniem drogich wiadomości tekstowych na swój telefon – upomnienia w tej formie mogą jednorazowo kosztować nawet 25 zł, podobnie monity – te kosztują od kilkunastu złotych do nawet 100 zł za jeden, wysyłane sukcesywnie co dwa tygodnie. W takich wypadkach, jeśli masz na oku szansę na zdobycie niezbędnych pieniędzy w niezbyt odległym terminie, czasem lepiej jest zostawić sprawy własnemu tokowi – w ten sposób może się okazać, że do zapłacenia będziesz mieć mniej i zaoszczędzisz swój czas i nerwy, jeśli zdecydujesz się na przeczekanie. Nie możesz jednak ze spłatą czekać w nieskończoność – te mniej cierpliwe na swoje pieniądze firmy dosyć szybko reagują wysyłając komornika i to jemu przekazując sprawę twojego zadłużenia. Oczywiście na twój własny koszt, o czym też musisz wiedzieć i pamiętać.

Co jeszcze może cię spotkać, jeśli nie zapłacisz w terminie?

Niemałe koszty dodatkowe to pewniak, jeśli chodzi o niespłacenie w terminie swojego zobowiązania pożyczkowego. To również spory kłopot, ale o tym przecież także wiesz. Co jeszcze może się wydarzyć, kiedy nie zapłacisz?
Przede wszystkim zajmą się wpisami do rejestrów dłużników, takich jak BIK czy KRD. To tam kolejni potencjalni pożyczkodawcy będą szukać informacji o tobie i jeśli zobaczą spóźnienia, możesz być pewien, że nie dostaniesz od nich ani grosza. To, że firmy pożyczkowe na podstawie takich rejestrów sprawdzają rzetelność swoich potencjalnych klientów, to jedno, drugie – musisz mieć świadomość, że mogą również umieszczać swoje wpisy dla bezpieczeństwa innych. Tym samym również, jeśli w przyszłości chcesz starać się o przyznanie tradycyjnego kredytu bankowego, na przykład hipotecznego, może się to okazać w zasadzie niemożliwe do osiągnięcia. Dane w rejestrach widnieją przez okres 5 lat, nawet jeśli twoje zobowiązanie ostatecznie zostało uregulowane. W takich sytuacjach konieczne jest wystosowanie prośby do konkretnej formy pożyczkowej o wyczyszczenie danych znajdujących się w rejestrze. Nie oznacza to jednak, że każdy przecież musi się na takie ustępstwa zgodzić.